Poučený názor

26. říjen 2016 | 13.32 |

Kritické myšlení aneb Nenechte se zblbnout

To je bohužel něco, co u mnoha lidí zoufale postrádám. Spolu s tím, čemu se říká "Poučený názor".

O čem to tu plácám a jak to souvisí s výcvikem? Tak předně, den co den jsem díky sociálním sítím ve víru soubojů těch, co všechno vědí. Pozitivka vs. přirozená komunikace. Kovat vs. nekovat. Migranti potřebují pomoc vs. Migranti potřebují zastřelit. Halloween vs. Dušičky. Společné mají vsichni tito diskutéři jedno. Jsou pevně přesvědčení, že to jejich je správné. A nikdo z nich se na to o nepokusil podívat očima druhé strany.

Poučený názor má dvě složky. První jsou ZDROJE, samozřejmě důvěryhorné a ověřené. To ne vždy znamená, že první názor na který narazíte, je správný. Zdrojů by mělo být více, měly by zahrnovat různé autory i různé proudy či skupiny. Druhou složkou je právě ono KRITICKÉ MYŠLENĺ. To zahrnuje fakt, že slepě nepřijmu všechno, co tvrdí zdroje, ale použiju vlastní mozek.

Bohužel zde je potíž. Lidé buď cíleně hledají zdroje, které sedí jejich rozpoložení a nad jinými odmítají uvažovat, případně se chytí prvního, co jim bylo prezentováno, a to hlásají jako víru svatou.

Žijeme v době, kdy je myšlení nejen povoleno, ale dokonce žádáno. Važme si toho, nebylo tomu tak vždy. Znáte ten experiment, kdy se kůň naučí procházet brankou na jedné straně výběhu a pak se mu přendá na druhou? A on stojí tam, kde to zná a nenapadne ho, že by mohl jinudy. Nebuďme takoví. Hledejme nové cesty. Vždyť mezi černou a bílou jsou miliony odstínů všech barev, neprobádaných a čekajících na objevení.

Vystupte z davu černých a bílých, kteří dohromady tvoří šeď průměru a objevte to, co je správné pro VÁS! Nezaručí vám to popularitu. Ani jednodušší život. Znamená to totiž přijmout odpovědnost za vlastní názory i činy. Ale zaručí vám to vlastní identitu a neustálý prostor k vývoji.

A to je víc než má mnoho jiných...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře